TAX  & AUDIT CARE

POS? Οχι ακόμη

Προς το παρόν καμία επιχείρηση δεν είναι υποχρεωμένη βάσει νόμου να διαθέτει μηχάνημα POS. Έχει εκδοθεί ΜΟΝΟ σχετική οδηγία για το εάν έχετε ή δεν έχετε POS και πως να το παρουσιάζετε αυτό στους πελάτες σας.

Σύμφωνα με το άρθρο 66 του Ν 4446/2016 ότι στην περίπτωση που η επιχείρησή σας δεν διαθέτει μηχάνημα POS, θα πρέπει από 1/2/2017, αυτό να γίνεται γνωστό αναρτώντας μια ανακοίνωση στη θέση του ταμείου σας, με το εξής κείμενο « Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΔΕΝ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΜΗΧΑΝΗΜΑ POS ΕΙΤΕ ΑΛΛΑ ΜΕΣΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΠΛΗΡΩΜΗΣ».  Σε περίπτωση που δεν την αναρτήσετε το πρόστιμο ανέρχεται στα 1.000€